Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Jak zrobić las w słoiku - rodzaje lasów szkle i wprowadzenie

2022-10-25

Czy można mieć blisko siebie piękny, pachnący i zielony las zawsze blisko siebie? Albo pracując w biurze w centrum Warszawy? Mowa tu oczywiście o lesie w słoiku, nazywanym inaczej lasem w szkle czy terrarium roślinnym. To wspaniała namiastka lasu zamknięta w szklanych ściankach naczynia, która jeśli będzie wykonana zgodnie ze sztuką i odpowiednio pielęgnowana, może cieszyć nasze oko naprawdę długo.

Obecnie wiele kwiaciarni, florystów i pasjonatów oferuje gotowe kompozycje swojego autorstwa, wraz z instrukcją, jak pielęgnować rośliny. Jednak my gorąco zachęcamy Was do wykonania własnego kawałka lasu, bo nie jest to sztuka tak skomplikowana jak mogłaby się wydawać, a efekt końcowy może nas naprawdę pozytywnie zaskoczyć. Nie wspomnę już o morzu satysfakcji która nas ogarnie po skończeniu tworzenia leśnego słoja. Umiejętność tworzenia tego typu kompozycji może przydać się na również w przyszłości - las w słoiku to wspaniały pomysł na prezent, który możemy wykonać sami. Wbrew pozorom wykonanie terrarium nie musi się od razu wiązać z kupowaniem wielkich worów ziemi i wyprawami do specjalistycznych hurtowni z roślinami. Zachęcamy raczej do minimalizmu i próby wykorzystania tego, co się ma w domu. 

Otwarty czy zamknięty?

Przed rozpoczęciem wszystkich prac, w tym również zakupów niezbędnych do wykonania aranżacji, musimy określić sobie, jaką kompozycję chcemy wykonać: las w słoiku otwarty czy las w słoiku zamknięty. Dlaczego to jest takie ważne, by ustalić to na samym początku? Gdyż od tego zależą dalsze kroki - wybór naczynia, roślin i miejsca, w jakim należy ustawić gotową już kompozycję. Podstawowa i kluczowa różnica pomiędzy nimi polega na tym, czy rośliny są całkowicie odizolowane od otoczenia zewnętrznego czy też nie. Czyli mówiąc wprost: otwarta kompozycja nie ma żadnego przykrycia, ma ciągły dostęp do powietrza i wilgoci w pomieszczeniu, w jakim jest umieszczona. Takie środowisko lubią szczególnie rośliny o niskich potrzebach względem wilgotności gleby, na przykład kaktusy i sukulenty. Rośliny te z uwagi na preferencję wzrostu w środowisku suchym muszą mieć również zapewniony dobry drenaż podłoża, który wykonać najlepiej przy użyciu keramzytu.

Gotową kompozycję z kaktusami i sukulentami można ustawić w średnio nasłonecznionym miejscu i polewać doraźnie, mniej więcej w takim natężeniu jak byśmy podlewali te rośliny gdyby rosły w doniczce. Kompozycja zamknięta jest natomiast całkowicie odizolowana, dzięki czemu w środku naczynia tworzy się swoisty mikroklimat. Z uwagi na fakt, iż środowisko to jest całkowicie zamknięte, panuje tam duża wilgotność, więc nie wymaga zasilania wodą z zewnątrz, jest całkowicie samowystarczalna. Takie warunki lubią szczególnie rośliny tropikalne, które czerpią wodę nie tylko z gleby, ale także z powietrza. Śmiało można wykorzystać na przykład palemka koralowa, bluszcz, fittonia.

Jaki pojemnik szklany wybrać?

Skoro już wiemy, czym różnią się oba typy kompozycji i jakich warunków potrzebują rośliny odpowiednie na każdej z nich, to możemy przejść do wyboru pojemnika szklanego, w którym wykonamy swój las w słoiku. Do kompozycji otwartych najlepiej sprawdzą się przede wszystkim wazony i miski szklane o dużej średnicy i niewysokim rancie, na przykład misa cylindryczna M-2 czy okrągła misa M-6, które pięknie wyeksponują warstwy piasku usypane w dekoracyjne wzorki pomiędzy warstwami podłoża. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, do kompozycji z sukulentami nadają się także naczynia z otworem. Warto więc postawić na na klasyczny słój, na przykład model W-332. Interesującego charakteru kompozycji nadadzą również naczynia w kształcie butelki z dziurą, dzięki której w prosty sposób będziemy mogli również pielęgnować - świetny będzie model W-519. W naszej kolekcji terrariów posiadamy również modele, które nadają się do lasów w szkle z sukulentami, również do powieszenia - na przykład modele W-468 czy klasyczna kula z jutowym sznurem w komplecie. 

Najpopularniejszym wyborem dla zamkniętych lasów w szkle są słój szklany z korkiem. W tej kategorii możemy zaproponować naprawdę wiele modeli w różnych kształtach i rozmiarach. Naszym bestsellerem jest słój W-332B+korek, który dzięki swoim wymiarom pozwala na umieszczenie całkiem dużych roślin a szeroka szyjka pozwala na wygodne tworzenie kompozycji. Na uwagę zasługuje również kształt kuli, który w ciekawy sposób wyeksponuje rośliny, na przykład kula W-503I z korkiem

Prawdziwym hitem stały się terraria dwuczęściowe - naczynia składające się ze szklanej misy i dopasowanego do niej klosza. Naczynia te, nazywane też “sferami” znaleźć można w wielu wariantach. Pierwszym z nich są dwuczłonowe kule szklane, które z powodzeniem mogą imitować kulę ziemską, w naszym sklepie występują one w trzech rozmiarach: H:12 cm D:12 cmH:19,5 cm D:19,5 cm oraz H:28,5 cm D:28,5 cm.

 Do tworzenia zamkniętych kompozycji często wybierany jest komplet w kształcie jajka, najpopularniejszym modelem o tej rzeźbie jest W-527+W-527a z niewielkim (około 1,5 cm) bocznym otworem, który zapobiega gromadzeniu się nadmiernej ilości wilgoci, a co za tym idzie - powstawaniu pleśni i obumieraniu roślin. Na tworzenie ciekawych aranżacji roślinnych pozwala również terrarium szklane W-645+W-527. Komplet ten ma formę zbliżoną do gruszki - okrągła misa zestawiona jest z kloszem o wydłużonym ku górze kształcie. Taka forma klosza pozwala również na wygodne podnoszenie i odstawianie klosza bez nadmiernego palcowania kopuły. Więcej propozycji naczyń szklanych, które sprawdzą się jako baza do lasu w słoiku znajdziesz TUTAJ.

Gdy wiemy już, jakie są rodzaje lasów w szkle, jakie mają wymagania, a co za tym idzie - na jaki pojemnik szklany się zdecydować, to możemy zacząć wyobrażać sobie jaką kompozycję chcielibyśmy wykonać i co będzie nam do tego potrzebne. Z prostą instrukcją jak krok po kroku wykonać swój las w słoiku DIY wrócimy w kolejnym wpisie!

Polecane

pixel